32.1 C
تهران
تیر ۱۶, ۱۳۹۹
دیپلماسی انرژی
اخبار تحریم

رسانه عربی: موافقت مشروط آمریکا با معافیت عراق از تحریمهای ضدایرانی

بغداد – ایرنا – یک رسانه عربی مدعی شد که آمریکا به شرط گرفتن پاره ای امتیازات اقتصادی، حاضر شده است معافیت عراق از اجرای تحریم های ضد ایرانی را بپذیرد.

به گزارش ایرنا، روزنامه العرب روز سه شنبه مدعی شد که آمریکایی ها به بغداد پیشنهاد کرده اند حاضرند در مقابل گرفتن امتیازات اقتصادی، معافیت از اجرای تحریم ها را (تا زمانی که عراق به کمک شرکت های آمریکایی، در این زمینه به خودکفایی برسد) به عراق بدهند.
این روزنامه همچنین به نقل از یک منبع سیاسی گفته که دولت عراق در حال بررسی این پیشنهاد است و ممکن است آن را بپذیرد. 
العرب در خصوص امتیازات مورد نظر واشنگتن نوشت: آمریکا شرط کرده که شرکت های آمریکایی باید بتوانند با سهولت اقدام به عقد قرارداد با عراق در زمینه اجرای طرح های تولید برق کرده و با سرمایه گذاری کلان درحوزه برق، عراق را به خودکفایی و بی نیازی از واردات انرژی برسانند. 
بر این اساس و در صورت پذیرش شرط آمریکا، عراق خواهد توانست همچنان بدون مزاحمت سیاسی اقدام به ادامه واردات گاز و برق از ایران کند. 
از سوی دیگر ‘هیبت الحلبوسی’ رئیس کمیسیون نفت و انرژی پارلمان عراق نیز امروز سه شنبه تاکید کرد که در صورت اجرای تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران از سوی عراق، این کشور به ویژه در تابستان پیش رو دچار یک ‘فاجعه واقعی’ خواهد شد. 
وی همچنین خبر داد که ‘محمد الحلبوسی’ رئیس پارلمان عراق در سفر اخیر خود به واشنگتن درخواست رسمی برای معاف شدن این کشور از تحریم های ضد ایرانی به دولت آمریکا داده بود، اما علیرغم گذشت چند هفته از این درخواست، عراق تاکنون پاسخ رسمی دریافت نکرده است. 
مقامات عراقی پیش تر نیز گفته بودند که از طریق نمایندگان و دیپلمات های خود برای معاف شدن این کشور از تحریم های یک جانبه آمریکا تلاش می کنند. 
‘لوی الخطیب’ وزیر برق عراق نیز روز پیش تر گفته بود که در پاسخ به درخواست آمریکایی ها برای قطع واردات گاز و برق ایران، تاکید شده است این کشور دست کم تا سه سال دیگر به این واردات نیاز دارد. 
این چندمین بار است که مقامات عراقی در واکنش به تحریم های ضد ایرانی و نیز فشارهای واشنگتن به بغداد، تاکید می کنند که فعلا امکان قطع واردات بویژه در زمینه برق و گاز از ایران نیست و بی نیازی از این واردات چند سال زمان می برد. 
در حال حاضر عراق روزانه حدود ۲۸ میلیون فوت مکعب در روز گاز از ایران وارد می کند که گاز مورد نیاز تعدادی نیروگاه با حدود ۲۸۰۰ مگاوات برق تولیدی را تامین می کند. 
انتظار می رود این مقدار واردات از اوایل ماه ژوئن میلادی (اواسط خرداد ماه) به ۳۵ میلیون فوت مکعب در روز افزایش یابد تا میزان تولید برق به ۳۵۰۰ مگاوات افزایش یابد. 
ایران نیز تامین روزانه ۱۲۰۰ مگاوات برق شبکه سراسری عراق را ادامه خواهد داد و با این حال مجموع برقی که عراق از ایران وارد می کند ۴۷۰۰ مگاوات می باشد که منجر به کاهش قابل توجه زمان خاموشی در فصل تابستان می شود. 
کمبود برق و خاموشی های طولانی مدت که در روزهای اوج مصرف، گاه به ۱۲ تا ۱۵ ساعت در شبانه روز می رسد از مهمترین مشکلات کنونی عراق است، امری که یکی از عوامل اعتراض اجتماعی گسترده در بصره در تابستان بود. 

تاریخ : ۱۳۹۸/۲/۱۷

منبع: خبرگزاری ایرنا

Related posts

تحریم ایران و سود روسیه

ali

تحریم های آمریکا و اخلال در برنامه اوپک

ali

هند درحال ارزیابی هزینه‌های سنگین توقف واردات نفت ایران است

ali

ارائه دیدگاه