32.1 C
تهران
تیر ۱۶, ۱۳۹۹
دیپلماسی انرژی
اخبار انرژی تجدید پذیر

مدیر دفتر سرمایه گذاری خارجی ایران : انرژی خورشیدی همدان صادر شود

همدان- ایرنا- مدیرکل دفتر سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران گفت: سرمایه گذاری های خوبی با مشارکت کشورهای خارجی در زمینه احداث نیروگاه های خورشیدی در همدان صورت گرفته و باید در اندیشه صادرات انرژی خورشیدی تولید شده در این واحدها بود.

به گزارش ایرنا، احمد جمالی شامگاه سه شنبه در کارگروه توسعه صادرات غیر نفتی استان اظهار داشت: همدان آزمونه ساخت نیروگاه های خورشیدی با مشارکت سرمایه گذاری های خارجی در کشور است و انرژی تولید شده در این واحدها قابلیت صادرات دارد.
وی اضافه کرد: به تازگی مصوبه ای برای صادرات برق نیروگاه های خورشیدی دریافت شده و به راحتی می توان انرژی تولید شده در این واحدها را به دیگر نقاط جهان صادر کرد.
جمالی با تاکید بر توسعه صادرات خدمات در کشور گفت: علاوه بر صادرات کالا باید برای رونق دادن صادرات خدمات نیز برنامه ریزی کنیم و استان همدان در این زمینه توانمند است.
مدیرکل دفتر سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران یادآوری کرد: زمینه های خوب صادراتی در همدان گسترده است و با تکیه بر ظرفیت ها و توانمندی هایش می تواند پایگاه صادراتی خوبی برای سرمایه گذاران خارجی باشد.
وی از برگزاری ۲ همایش اقتصادی در شهرهای نجف و اربیل عراق در ماه های آینده خبر داد و گفت: آمادگی برپایی این همایش ها با محوریت همدان وجود دارد و برای معرفی محصولات و تولیدات استان می توان از این فرصت به خوبی بهره برداری کرد.
این مسئول، پیوند بین صادرات و سرمایه گذاری خارجی را ضروری دانست و گفت: در دنیای امروز بین حوزه صادرات و سرمایه گذاری خارجی پیوند ناگسستنی وجود دارد.
جمالی بیان کرد: در کشور ایران نیز این ائتلاف وجود دارد اما نیازمند تقویت و توسعه بیشتر است که بند ۱۳ اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم توسعه و قانون بودجه کشور به صراحت به پیوند صادرات و سرمایه گذاری خارجی تاکید دارند.

** هدفگذاری صادرات یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری
استاندار همدان با اشاره به تحقق صادرات غیر نفتی استان در سال گذشته، صادرات یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلاری را برای بخش تولید و صادرات در سال ۹۸ هدف گذاری کرد و خواستار تلاش برای تحقق این برنامه اقتصادی شد.
سید سعید شاهرخی نیز در این جلسه اظهار داشت: سال گذشته یک میلیون دلار صادرات غیر نفتی هدف گذاری شده بود که ۹۴۳ میلیون دلار معادل ۹۴ درصد آن محقق شده است.
وی با اشاره به ظرفیت و توانمندی های بی شمار استان همدان در زمینه صادرات گفت: در سال ۹۸ باید یک جهش صادراتی را تجربه کنیم.
شاهرخی تحقق رونق تولید را در گرو حمایت از سرمایه گذاری و تولید کننده دانست و گفت: نقش کارگروه توسعه صادرات در ایجاد تعامل و آسان سازی بین بخش تولید و صادرات بسیار با اهمیت است.
استاندار همدان خاطرنشان کرد: با توجه به تحریم های نفتی، موضوع صادرات غیر نفتی و ارزآوری برای کشور اهمیت ویژه ای دارد و به صورت عملیاتی برای توسعه این مهم باید برنامه ریزی کرد.
وی با تاکید بر حمایت از بخش خصوصی گفت: ارتباط نزدیک بین تولید کننده و صادرکننده و آسان سازی شرایط توسط گمرک و بانکها می تواند به جهش صادراتی استان کمک کند.
شاهرخی به بررسی و رفع موانع صادرات تاکید کرد و افزود: تولید کنندگان و صادرکنندگان استان به سمت استفاده از بانکهای تخصصی باید تشویق شوند و همچنین بانکهای تخصصی استان در این راستا بسته های تشویقی و حمایتی برای افزایش انگیزه صادر کنندگان ارایه کنند.
استاندار همدان به ظرفیتهای استان در زمینه فولاد و محصولات کشاورزی و باغی اشاره کرد و گفت: صادرات این محصولات باید شتاب بیشتری بگیرد.
وی همچنین به توسعه و رونق سرمایه گذاری های خارجی تاکید کرد و افزود: دولت همواره حامی سرمایه گذاران داخلی و خارجی بوده و از آنها پشتیبانی کرده است.

تاریخ : ۱۳۹۸/۲/۱۸

منبع: خبرگزاری ایرنا

Related posts

روزهای خوب در انتظار توسعه انرژی‌های نو/حجم سرمایه‌گذاری در مرز ۱۲۴ هزار میلیارد ریال

ali

توان نیروگاه های تجدید پذیربه ۷۰۰ مگاوات رسید

ali

تاخیر وزارت نیرو برای افزایش نرخ خرید برق تجدیدپذیرها به دلیل محدودیت مالی

ali

ارائه دیدگاه