32.1 C
تهران
تیر ۱۶, ۱۳۹۹
دیپلماسی انرژی
اخبار نفت

نگرانی در مورد اخلال در بازار به دلیل جنگ تجاری، موجب کاهش قیمت نفت شد

قیمت نفت در روز های اخیر با توجه به نشانه های تشدید جنگ تجاری بین چین و آمریکا  که از طرف چین مشاهده می شود، کاهش قابل توجهی داشته است.

دلیل اصلی محدودیت در منابع بازار به دلیل کاهش تولید سازمان کشور های صادرکننده نفت(اوپک) و همچنین تنش های سیاسی خاورمیانه بوده است. به طوریکه نفت برنت با کاهش ۶۶ سنت یا ۰.۹ درصد به قیمت ۶۸.۰۸ دلار در هر بشکه رسید و قیمت نفت تگزاس نیز با کاهش ۳۳ سنت یا ۰.۶ درصد به عدد ۵۸.۸۱ دلار در هر بشکه رسید.

همانطور که مشاهده می شود، قیمت ماهانه هر دو نفت شاخص کاهش یافته است.

بازار نفت ایالات متحده در هفته جاری، به دلیل اخلال در خط لوله انتقال و همچنین مشکلات ناشی از سیل که به دلیل بارش سنگین باران ایجاد شده است، دچار مشکل شد. طبق گفته تاجران و بازرگانان، معاملات و قیمت نفت خام آمریکا به دلیل اخبار پیرامون خط لوله   “اوزارک”  بین ماه های ژولای و اوت کاهش یافته است و  اوضاع تجارت در ماه های آینده  نیز، به عرضه و تقاضای منطقه مورد نظر بستگی دارد. با توجه به اطلاعاتی که انجمن نفت آمریکا (API) نشان می دهد، بازار نفت بعد از کاهش ذخایر آمریکا به میزان ۵.۳ میلیون بشکه  در هفته منتهی به روز ۲۴ ماه می  که میزان ذخایر ایالات متحده را به ۴۷۴.۴ میلیون بشکه کاهش داد، با افت  قیمت مواجه شد.

از طرف دیگر یک روزنامه چینی هشدار داد: با توجه به علائم تشدید تنش ها بین بزرگترین اقتصاد های جهان، چین نشان داده که برای استفاده از منابع زمینی خود  برای مقابله با جنگ اقتصادی با آمریکا، آماده است.

منابع زمینی شامل ۱۷ عنصر شیمیایی است که در ساخت قطعات الکترونیکی تجهیزات نظامی استفاده می شوند.در حالیکه کشور چین  با اعلام  موضوع مخالفت با فروش منابع زمینی خود به ایالات متحده  فاصله زیادی دارد، اما برخی از رسانه های چینی به شدت بر این باورند که وقوع این اتفاق حتمی است.

*کاهش منابع بازار

علیرغم اینکه این نگرانی ها به بازار نفت کشیده می شود، قیمت جهانی نفت به دلیل کاهش منابع بازار با ثبات نسبی همراه بوده است.

به گفته دو منبع صنعتی  و همچنین اطلاعات موجود در مورد نفتکش ها ، ممکن است صادرات نفت ایران  بعد از افزایش فشار آمریکا علیه این کشور به عدد ۴۰۰ هزار بشکه در روز که حدود نصف مقدار آن در ماه آوریل است، برسد.

نفت برنت در ماه ژولای در حدود ۱.۵ دلار در هر بشکه بالاتر از قیمت ماه اوت معامله شده است که نشان از کاهش منابع نفت است.

” کامرز بانک” اعلام کرد:  آخرین زمانی که قیمت نفت بالاتر از این بود، سپتامبر ۲۰۱۳ بوده است و به این دلیل حاضران در بازار آماده شده اند تا تفاوت قیمت بدلیل کاهش فعلی منابع را بپردازند.

همچنین حمایت اوپک و هم پیمانان او در کاهش تولید  نفت به امید حفظ قیمت ها، که از آغاز سال میلادی  شروع شده است، در جلسه ماه آینده  اوپک پلاس تمدید خواهد شد.

معاون اول نخست وزیر روسیه در مصاحبه با رویترز اعلام کرد: روسیه در تمدید کاهش تولید نفت خود در توافق با اوپک پلاس، با دقت کافی عمل خواهد کرد.

مدیرعامل  یک شرکت سرمایه گذاری با نام ” Sun Global Investments”  در این باره اعلام کرد: اوپک و هم پیمانان او در ماه ژوئن یا ژولای در مورد میزان تولید خود بحث می کنند که با احتمال تمدید سیاست فعلی در کاهش تولید همراه خواهد بود.

وی افزود:” پیش بینی ما این است که بازار نفت تا زمانی که جلسه اوپک پلاس برگزار نشده و چهره این بازار برای سرمایه گذاران به منظور خودداری از ضرر و زیان شفاف نشده است ، همچنان با فشار زیاد  برای سرمایه گذاران همراه است”.

تاریخ : ۲۰۱۹/۵/۲۹

منبع: خبرگزاری رویترز

Related posts

وزیر انرژی عربستان: اوپک در مورد عرضه نفت از ذخایر اتفاق نظر دارد

ali

تولیدکنندگان نفت حاشیه خلیج فارس به سهمیه اوپک پایبند می‌مانند

ali

پاسخ عربستان به بازار تقاضا

ali

ارائه دیدگاه