27.1 C
تهران
تیر ۱۳, ۱۳۹۹
دیپلماسی انرژی
اخبار انرژی تجدید پذیر

روزهای خوب در انتظار توسعه انرژی‌های نو/حجم سرمایه‌گذاری در مرز ۱۲۴ هزار میلیارد ریال

با تصویب و تعیین نرخ خرید تضمینی برق، روزهای خوبی در انتظار انرژی‌های تجدیدپذیر است و پیش بینی می شود حجم سرمایه‌گذاری غیردولتی در این بخش که به بیش از ۱۲۴ هزار میلیارد ریال رسیده، بهتر هم خواهد شد.

به‌گزارش خبرگزاری فارس، از تیرماه سال ۱۳۸۸ تا ابتدای خردادماه سال جاری، سه میلیارد و ۱۳۲ میلیون کیلووات ساعت از منابع تجدیدپذیر، انرژی تولید شده که این میزان تولید برق از محل انرژی‌های تجدیدپذیر توانسته از انتشار حدود دو میلیون و ۱۶۱ هزار تن گاز گلخانه‌ای بکاهد.

همچنین این میزان تولید انرژی‌های نو باعث شده ۸۸۹ میلیون مترمکعب از مصرف سوخت‌های فسیلی در ایران که جزو عوامل اصلی آلایندگی هوا در کشور است، کاسته شود و بیش از ۶۸۹ میلیون لیتر در مصرف آب نیز صرفه‌جویی شود.

هم‌اکنون ۴۱۶ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر درون کشور در حال احداث است و ظرفیت نصب شده انرژی‌های نو در کشور به ۷۲۴ مگاوات رسیده است. همچنین تاکنون ۱۰۳ نیروگاه تجدیدپذیر مگاواتی در کشور نصب شده و ۴۲ نیروگاه مگاواتی دیگر نیز در حال احداث است.

براساس این گزارش، انرژی‌های تجدیدپذیر موجب اشتغال ۴۳ هزار و ۴۵۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کشور شده و حجم سرمایه‌گذاری غیردولتی در این بخش به بیش از ۱۲۴ هزار میلیارد ریال رسیده است.

بررسی اعداد و ارقام موجود در این بخش حکایت از آن دارد که ۴۴ درصد نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور از نوع خورشیدی، ۴۰ درصد از نوع بادی، ۱۳ درصد از نوع برق‌آبی کوچک، دو درصد از نوع بازیافت حرارت و یک درصد نیز از نوع زیست توده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،دستورالعمل تعیین نرخ خرید تضمینی برق، موضوع بند ت ماده ۴۸ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران از سوی رئیس سازمان برنامه و بودجه برای اجرا در سال ۹۸ ابلاغ شده و این اقدام قطعا موجب رشد و توسعه انرژی های تجدیدپذیر خواهد شد.

شورای اقتصاد در جلسه مورخ ۲۰/۱۲/۹۷ درخواست شماره۱۰۰/۲۰/۵۱۷۸۸/۹۶مورخ ۱۶/۱۲/۹۶ وزارت نیرو در مورد تعیین نرخ خرید تضمینی برق، با هدف افزایش توان تولید برق از طریق سرمایه گذاری مؤسسات عمومی غیردولتی، تعاونی و خصوصی اعم از داخلی و خارجی و یا منابع داخلی شرکت‌های تابعه وزارت نیرو یا به صورت روش‌های متداول سرمایه گذاری از جمله ساخت، بهره برداری و تملک (B00) و ساخت، بهره برداری و انتقال (BOT) را به استناد بند «ت» ماده (۴۸) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، بررسی و مورد تصویب قرار داد.

تاریخ : ۹۸/۳/۷

منبع: خبرگزاری فارس

Related posts

تاخیر وزارت نیرو برای افزایش نرخ خرید برق تجدیدپذیرها به دلیل محدودیت مالی

ali

توان نیروگاه های تجدید پذیربه ۷۰۰ مگاوات رسید

ali

مدیر دفتر سرمایه گذاری خارجی ایران : انرژی خورشیدی همدان صادر شود

ali

ارائه دیدگاه