32.1 C
تهران
تیر ۱۶, ۱۳۹۹
دیپلماسی انرژی
اخبار تحریم

آمریتا سن : صادرات نفت ایران نزدیک به صفر است

آمریتا سن تحلیلگر انرژی اسپکت در پاسخ به این سوال که «آیا می‌توان انتظار داشت که روند کاهش صادرات نفت ایران تا رسیدن به عدد صفر ادامه پیدا کند» پاسخ داد: «به نظرم صادرات ایران هم اکنون هم نزدیک به صفر است.»

ایران ممکن است بتواند تا ۹۰۰ هزار بشکه در روز نفت خام بارگیری کند، اما تنها توانسته است دو محموله نفت را از طریق ترکیه به سوریه بفرستد و دو نفتکش دیگر ایران کماکان در نزدیکی چین سرگردان هستند و هنوز بار خود را تخلیه نکرده‌اند.

به گفته خانم سن، این به معنی صادرات حداکثر ۲۵۰ هزار بشکه نفت در روز است، و میزان صادرات در ماه ژوئن طبق اطلاعات موجود براساس ردیابی تانکرها، حتی کمتر از صدهزار بشکه در روز بوده است.

این تحلیلگر معتقد است که بهای نفت در بازار جهانی هنوز نشان‌دهنده این کاهش تولید از سوی ایران و ونزوئلا نیست و این بازار در انتظار ملاقات روسای جمهور آمریکا و چین و نتایج آن به سر می‌برد.

آمریتا سن ادامه داد که جایگزین کردن نفت ایران کار ساده‌ای برای کشورهای تولید کننده بزرگ نفت مانند عربستان سعودی و امارات نبوده است. او بعید می داند تا زمانی که قیمت نفت افزایش چشمگیری پیدا نکرده است، کشور های عضو اوپک در جلسه خود تصمیم بر افزایش تولید بگیرند.

بر اساس تحلیل برخی کارشناسان کشتیرانی و نفت، میزان ذخیره نفت ا ایران از ماه ژانویه چنان افزایش چشمگیری پیدا کرده است که میانگین ذخیره کوتاه مدت نفت جهان را به بالاترین حد آن در دوسال اخیر رسانده است.

در روز دوشنبه ۲۴ ژوئن، پس از افزایش تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران، صادرات نفت ایران به ۳۰۰ هزار بشکه در روز «یا کمتر» کاهش پیدا کرده است.

پیش از آغاز تحریم‌های جدید دولت ترامپ، صادرات نفت ایران روزانه ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه بود.

تاریخ: ۲۰۱۹/۶/۲۴

منبع: بلومبرگ

ترجمه: بلومبرگ فارسی

Related posts

خبری بد برای نفت ایران

ali

عدم تصمیم گیری وزیر امور خارجه آمریکا در مورد تمدید معافیت عراق

ali

تحریم ایران و سود روسیه

ali

ارائه دیدگاه