32.1 C
تهران
تیر ۱۶, ۱۳۹۹
دیپلماسی انرژی
گزارش گاز

گزارش بازار گاز- ژوئیه ۲۰۱۹

تحلیل قیمت

در هفته منتهی به ۳۱ ماه ژوئیه ۲۰۱۹، قیمت تک محموله های ال ان جی در بازار گاز شمال شرق آسیا با ۱۷ سنت کاهش نسبت به هفته قبل به۴.۱۲ دلار در هر میلیون بی تی یو تنزل یافت. در بازار گاز جنوب غرب اروپا قیمت تک محموله ها با ۵ سنت افزایش نسبت به هفته گذشته به ۳.۳۵ دلار در هر میلیون بی تی یو افزایش یافت. در حال حاضر تقاضای ضعیف به دلیل اعتدال هوا در کشورهای مهم مصرف کننده و سطوح بالای ذخیره سازی گاز در این منطقه باعث عدم رشد قیمت ها شده است و در طی دو هفته گذشته، بازار تنها شاهد برگزاری دو مناقصه بوده است. با این حال تقاضای جدید از سوی شرکت IOC هند برای خرید یک محموله و تحویل در ماه سپتامبر در افزایش اندک قیمت ها تاثیر گذار بوده است. طبق اطلاعات بازار، قیمت محموله خریداری شده شرکت IOC هند ۴.۳۰ دلار در هر میلیون بی تی یو برآورد شده است. در حال حاضر قیمت تک محموله ها برای تحویل در ماه سپتامبر در منطقه شمال شرق آسیا  ۴.۲۰ دلار در هر میلیون بی تی یو ارزیابی شده است و انتظار میرود طی هفته های آینده قیمت تک محموله ها در محدوده کنونی باقی بماند. در بازار جنوب غرب اروپا کاهش تفاوت فاصله قیمتی بین این منطقه و شمال غرب آسیا باعث افزایش عرضه محموله ها به منطقه اروپا شده است. با این حال افزایش تقاضا از سوی کشورهای اسپانیا و ایتالیا باعث شده است تا قیمت محموله ها به میزان اندکی در طی هفته گزارش افزایش یابد. در حال حاضر اغلب وارد کنندگان اسپانیایی درحال جایگزینی واردات از محموله های بلندمدت وابسته به نفت از الجزایر با تک محموله ها در بازار به دلیل کاهش قیمت این محموله ها در بازار جنوب غرب اروپا می باشند که این امر از دلایل مهم افزایش قیمت تک محموله ها در این بازار می باشد. در روندی مشابه ترکیه و یونان نیز اقدام به جایگزین نمودن محموله های ال ان جی با واردات از محل قرارداده های بلند مدت بوده اند که بر افزایش قیمت ها در طی هفته اخیر تاثیر گذار بوده است.

تحولات بازار گاز

 

  • با رقابتی تر شدن بازار گاز اروپا، شرکت گازپروم شیوه های متنوعی را در قراردادهای فروش گاز خود در منطقه اروپا به کار گرفته است. در این راستا شرکت گازپروم به منظور حفظ سهم خود در این بازار اقدام به افزایش عرضه و فروش تک محموله ها از طریق سامانه فروش الکترونیکی Electronic Sales Platform)) نموده است. صادرات گاز شرکت گازپروم به منطقه اروپا در سال ۲۰۱۸ به بالاترین میزان مشاهده شده تاکنون و به ۲۰۱ میلیارد مترمکعب رسید و این شرکت در تلاش است تا در سال جاری نیز این سطح صادرات را حفظ نماید. این اقدام در عین اینکه منجر به تحت فشار قراردادن رقبای این شرکت در این منطقه خواهد شد، اما در عین حال به دلیل کاهش قیمت گاز در بازارهای اصلی اروپا باعث خواهد شد تا در آمد حاصل از صادرات این شرکت در مقایسه با سال گذشته با ۱۵ درصد کاهش و به میزان ۵ میلیارد دلار تنزل یابد.

در طی ۱۵ روز اول ماه جولای سال ۲۰۱۹ فروش گاز شرکت گازپروم از طریق سامانه الکترونیکی فروش به ۲.۳ میلیارد مترمکعب رسید که بالاترین میزان فروش ماهیانه گاز در این سامانه از زمان راه اندازی آن از سپتامبر سال ۲۰۱۸ می باشد. در حال حاضر قیمت گاز در این سامانه اندکی پائین تر از قیمت گاز در بازار اصلی تی تی اف (TTF) اروپا و در سطح ۳ دلار در هر میلیون بی تی یو و پائین تر از قیمت گاز در قراردادهای بلندمدت فروش این شرکت می باشد. این قیمت، بیانگر عزم جدی شرکت گازپروم برای حفظ سهم خود در بازار گاز اروپا و بیرون راندن رقبای این شرکت به ویژه محموله های ال ان جی آمریکا و یامال شرکت تواتک روسیه از بازار اروپا است. در سال ۲۰۱۸، درآمد شرکت گازپروم از محل صادرات گاز به منطقه اروپا ۵۰ میلیارد دلار بوده است. اما انتظار می رود در سال ۲۰۱۹، کاهش قیمت گاز صادراتی باعث شود تا درآمد این شرکت از صادرات گاز به منطقه اروپا به ۴۲.۵  میلیارد دلار تنزل یابد. طبق ارزیابی شرکت گازپروم، صادرات گاز این شرکت به منطقه اروپا در سال ۲۰۱۹ به میزان ۲۰۱ میلیارد مترمکعب و متوسط قیمت ۶.۳۹ دلار در هر میلیون بی تی یو خواهد بود.

  • واردات گاز ترکیه در سال ۲۰۱۸ با ۹ درصد کاهش نسبت به سال گذشته به ۳۵ میلیارد مترمکعب تنزل یافت. بروز تنش های ژئوپولتیکی و کاهش ارزش پول ملی این کشور سبب شده است تا هزینه واردات گاز به صورت قابل ملاحظه ای افزایش یابد. با وجود کاهش کل واردات گاز، سهم واردات ال ان جی به ویژه محموله های ال ان جی آمریکا نسبت به واردات از طریق خط لوله افزایش یافته است. در حال حاضر ترکیه دارای چهار واحد تبدیل مجدد به گاز و دو واحد شناور ذخیره سازی و تبدیل مجدد به گاز است. در سال ۲۰۱۸، سهم واردات ال ان جی از کل واردات گاز ترکیه از ۱۹ درصد در سال ۲۰۱۷ به ۲۲ درصد و میزان واردات از طریق خط لوله در طی همین مدت با ۱۲ درصد کاهش به ۳۹ میلیارد مترمکعب تنزل یافته است. در حال حاضر ترکیه دومین وارد کننده محموله های ال ان جی اروپا و هفتمین واردکننده بزرگ ال ان جی از آمریکا می باشد. واردات ال ان جی ترکیه از آمریکا در طی چهار ماه اول سال ۲۰۱۹ با دو برابر افزایش نسبت به زمان مشابه سال گذشته به ۸۰۰ میلیون مترمکعب افزایش یافته است. افزایش واردات ال ان جی باعث شده است تا سهم شرکت گازپروم از صادرات گاز به ترکیه در سال ۲۰۱۸ با ۵ درصد کاهش نسبت به سال ۲۰۱۷، به ۴۷ درصد و در طی چهار ماه اول سال ۲۰۱۹ نسبت به زمان مشابه سال قبل به ۳۳ درصد تنزل یاید. با این حال به نظر می رسد ترکیه از نظر سیاسی و اقتصادی برای روسیه از اهمیت بالایی برخوردار باشد، به ویژه اینکه تا پایان سال جاری خط لوله «ترک استریم» به ظرفیت انتقال ۳۱.۵ میلیارد مترمکعب در سال به بهره برداری خواهد رسید.
  • عربستان سعودی در نظر دارد از نیمه دوم سال ۲۰۲۰ اقدام به افزایش قیمت های گاز نماید. بر اساس این طرح قیمت گاز و گاز خوراک مجتمع های پتروشیمی بر اساس شاخص گاز هنری هاب قیمت گذاری خواهد شد و یارانه های قیمت گاز در بخش های خوراک بوتان، پروپان و بخش نیروگاهی نیز قطع خواهد شد. در حال حاضر یارانه های انرژی سالانه هزینه بسیار گزافی را بر دولت این کشور تحمیل می نماید و هدف از حذف این یارانه ها تامین هزینه های اکتشاف در مناطق دریایی، توسعه منابع غیر متعارف و سرمایه گذاری در طرح های ال ان جی در خارج این کشور برای واردات می باشد. در سال ۲۰۱۵ و در اولین دور از اصلاح قیمت ها، قیمت گاز از ۷۵ سنت در هر میلیون بی تی یو به ۲۵ دلار در هر میلیون بی تی یو و قیمت اتان نیز با همین میزان افزایش به ۱.۷۵ دلار در هر میلیون بی تی یو افزایش یافت. افزایش قیمت گاز خوارک باعث شده است تا دست اندرکاران بخش پتروشیمی نسبت کاهش رشد تولیدات این بخش به دولت هشدار دهند. اما با توجه به هدف گذاری شرکت آرامکو و نیاز به تامین منابع مالی مورد نیاز برای افزایش تولید گاز از ۱۶۰ میلیارد مترمکعب در سال جاری به ۲۳۷ میلیارد مترمکعب در سال ۲۰۳۰ ، به نظر می رسد این طرح به مرحله اجرا خواهد رسید.
  • اولین محموله صادراتی ال ان جی آمریکا به لهستان در راستای قرارداد بلندمدت ۲۴ ساله این کشور با شرکت شینیره آمریکا وارد لهستان شد. این امر بیانگر افزایش سهم آمریکا در تامین انرژی اروپا بوده که می تواند به لحاظ روابط سیاسی- اقتصادی برای کشورهای صادر کننده ال ان جی مانند روسیه و قطر، پیامدهای جدی داشته باشد. در حال حاضر سهم شرکت شینیره از صادرات گاز طبیعی آمریکا به بیش از ۹ میلیارد مترمکعب رسیده است که از میزان صادرات گاز طبیعی روسیه به این کشور بیشتر می باشد. علاوه بر این لهستان به دنبال افزایش واردات ال ان جی می باشد که به معنای کاهش وابستگی به واردات گاز از طریق خطوط لوله و به ویژه از روسیه می باشد. قطر نیز از جمله صادرکنندگان محموله های ال ان جی به لهستان می باشد و این کشور طی قراردادی با لهستان قصد دارد سالانه به میزان ۲ میلیون تن ال ان جی تا سال ۲۰۳۴ به این کشور صادر نماید.
  • چین در ماه ژوئن ۵۳ میلیون تن ال ان جی وارد نمود که ۱۴.۹ درصد از میزان مشابه سال قبل بیشتر می باشد. این در حالی است که میزان واردات ال ان جی در مقایسه با ماه قبل ۲.۲ درصد افزایش را نشان می دهد. لازم به ذکر است چین در حال حاضر دومین وارد کننده ال ان جی جهان است، که دلیل اصلی آن طرح های جدید این کشور جهت جایگزینی گاز طبیعی با زغال سنگ در بخش های خانگی و صنعتی است. در این ارتباط واردات محموله های ال ان جی چین از استرالیا در ماه ژوئن سال جاری در مقایسه سالیانه ۳۱.۹ درصد افزایش نشان می دهد و این کشور ۲.۳۹ میلیون تن ال ان جی از استرالیا وارد نموده است.

 

تاریخ: ۲۰۱۹/۸/۳

منبع: مدیریت کل اوپک و روابط با مجامع انرژی

Related posts

نقش قطر در تامین تقاضای رو به افزایش ال ان جی جهان در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ ( قطر پس از خروج از اوپک)

ali

ژاپن در آستانه سرمایه گذاری در جدیدترین پروژه ال ان جی روسیه

ali

بازیگران بزرگ بازار گاز

ali

ارائه دیدگاه