27.1 C
تهران
تیر ۱۳, ۱۳۹۹
دیپلماسی انرژی
یادداشت تحریم

آیا روسیه و چین تحریم های آمریکا را نادیده می گیرند؟

به دنبال تمایل دو متحد قدیمی ایران( چین و روسیه) به سرپیچی از تحریم های تجدید شده آمریکا علیه ایران که عواملی مانند جنگ تجاری چین و آمریکا و همچنین تحریم های آمریکا علیه روسیه نیز در آن بی تاثیر نبوده اند، تهران را در موقعیتی قرار داده است که یک بسته توسعه ای برای سه میدان این کشور را با حضور یک ها هردوی متحدان خود ارائه دهد.

به دنبال تمایل دو متحد قدیمی ایران( چین و روسیه) به سرپیچی از تحریم های تجدید شده آمریکا علیه ایران که عواملی مانند جنگ تجاری چین و آمریکا و همچنین تحریم های آمریکا علیه روسیه نیز در آن بی تاثیر نبوده اند، تهران را در موقعیتی قرار داده است که یک بسته توسعه ای برای سه میدان این کشور را با حضور یک ها هردوی متحدان خود ارائه دهد. مهرداد عمادی رئیس بخش تحلیل ریسک و بازار انرژی Betamatrix بیان کرد: ” در کنار سیاست تقابلی روسیه و چین با آمریکا، این دو کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل هستند که تنها سه کشور دیگر یعنی آمریکا، انگلیس و فرانسه عضو آن هستند. بنابراین حمایت چین و روسیه از ایران در حقیقت یک حمایت چند لایه و پیچیده است.”

 

در صدر لیست میادین نفت و گاز بیان شده، میدان نفتی آبادان است که اخیرا در جنوب غربی آبادان کشف شد و وزیر نفت اعلام کرد که نفت این میدان در عمق ۳۷۵۰ متری در یک چاه اکتشافی کشف شد و نفت بسیار شیرین و سبکی است. “زنگنه” اطلاعات بیشتری از این میدان اعلام نکرد، اما اویل پرایس  اعتقاد دارد اگرچه این میدان بسیار به مرز های عراق نزدیک است، اما یک میدان مشترک محسوب نمی شود. از طرفی شرکت ملی نفت ایران اعتقاد دارد که حداقل ۱ میلیارد نفت قابل استحصال و یا بیش از این مقدار در این میدان وجود دارد. البته مقدار قابل توجهی از گاز همراه نیز در این میدان وجود دارد.

 

تولید نفت ایران قرار است با نرخ بهره وری ۵ درصد در منطقه کارون غرب در ۱۸ ماه آینده ۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد. روش های ازدیاد برداشت به طور جدی در این منطقه اجرا نخواهند شد چرا که در شهر آبادان مشکل ایجاد خواهد کرد، اما حتی اگر این مسئله هم وجود نداشت، وزیر نفت ایرات معتقد است که با حضور شرکای حقیقی ایران در این کشور، تولید نفت در ۲۴ ماه آینده حدود ۱۴۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت. برای رسیدن به آن نقطه نیز راه های متفاوتی از کشف میادین بیشتر تا افزایش نرخ بهره برداری از میادین وجود دارد.

این موضوع با حکم وزیر نفت به شرکت نفت برای افزایش نرخ بهره برداری از میدان کارون غرب از ۵ درصد به ۲۵ درصد که با نرخ بهره برداری از میادین خاورمیانه نیز شباهت دارد، انجام خواهد شد. چراکه راحتی برداشت نفت و هزینه های کم آن برای ایران با همسایگان خود مانند عراق و عربستان تقریبا یکسان است و برای برداشت هر بشکه نفت ، حدود ۴-۶ دلار هزینه خواهد شد. بنابراین دستیابی به نرخ برهره برداری ۲۵ درصد برای ایران بسیار جدی و قابل دستیابی است، چراکه عربستان نیز در سال گذشته اعلام کرد قصد دارد نرخ برداشت از مخازن خود را از ۵۰ درصد به ۷۵ درصد افزایش دهد.

 

گاز همراه نفت حداقل تا انتهای فاز یک توسعه این میدان سوزانده خواهد شد، البته قرار است بعد از تکمیل فاز اول این پروژه این گاز به وسیله پالایشگاه نفت آبادان پالایش شود. البته قبل از اعلام کشف این میدان، شرکت مهندسی و ساخت نفت ایران و شرکت سینوپک چین در حال پیشرفت افزایش ظرفیت پالایشگاه آبادان( بزرگترین و قدیمی ترین پالایشگاه ایران) به میزان ۴۲۰ هزار بشکه در روز و با سرمایه گذاری ۱.۰۶ میلیارد دلار بودند.

 

علیرغم تجدید تحریم ها، این طرح ها در حال اجرا هستند و شرکت سینوپک قراردادی برای ساخت واحد تقطیر نفت خام برای جایگزینی سه واحد تقطیر به حجم ۲۵۰ هزار بشکه در روز که بیش از ۷۰ سال پیش ساخته شده اند، امضا کرده است.  به گفته       ” علی اکبر میرقادری” مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان توسعه فاز دوم پالایشگاه آبادان از ۱۸ ماه قبل آغاز شده و طبق برنامه باید در مدت ۴ سال پایان یابد. پس از اتمام این پروژه، در حقیقت ظرفیت پالایشگاه به ۳۶۰ هزار بشکه در روز کاهش می یابد، اما کیفیت محصولات پالایشی را حداقل به سطح استاندارد یورو۵ می رساند. از طرفی تولید محصولات با ارزش افزایش و تولید محصولات کم ارزش مانند نفت کوره کاهش می یابد.

مدل توسعه ای مشابهی نیز بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت های چینی برای توسعه میدان نفتی اهواز- بنگستان مطرح شده است. این پروژه برای هر توسعه دهنده خارجی ( چین و روسیه)، نه فقط به خاطر نرخ بهره برداری خیلی پایین آن بلکه به دلیل تولید تنها ۱.۲ میلیارد بشکه نفت از این میدان که هنوز ۳۷ میلیارد نفت قابل برداشت آن باقی مانده است، پروژه بسیار عظیمی است.

البته روسیه از سال ۲۰۰۶ که شرکت پتروایران از قرارداد توسعه این میدان خارج شد، در آن حضور دارد و مطالعات آن زمان نشان می داد که حتی با استفاده از تجهیزات حفاری کم در این میدان و حفر چاه های افقی، به راحتی تولید نفت بین ۱۸۰ هزار بشکه در روز تا ۲۳۰ هزار بشکه در روز افزایش می یابد. برداشت از این میدان هرچند نسبت به ساید میدان های نزدیک به خود مناسب است( حدود ۱۰ درصد) اما این مقدار هنوز در مقایسه با نرخ بهره برداری همسایگان ایران بسیار پایین است.

بعد از امضای برجام  انتقال تکنولوژی در تمامی قرارداد های توسعه ای مانند توسعه میدان فردوسی که  به طور ویژه مورد بررسی قرار گرفته است که شامل توسعه میدان فردوسی نیز می شود. این میدان در خلیج فارس قرار داشته و نه تنها بزرگترین میدان نفتی نفت سنگین ایران است، بلکه بزرگترین میدان نفت سنگین خاورمیانه محسوب شده و حدود ۳۷ میلیارد بشکه نفت خام در خود جای داده است. در حال حاضر ۱۰ هزار بشکه در روز نفت خام به عنوان فاز اول توسعه این میدان، از آن تولید می شود و قرار است تا پایان فاز سوم این عدد به ۳۰۰ هزار بشکه در روز برسد. بر همین اساس مذاکرات با شرکت های روسی و چینی برای توسعه کامل این میدان در مدت ۵ الی ۷ سال در حال انجام است.

 

 

تاریخ: ۲۰۱۹/۸/۲۵

منبع: اویل پرایس

نویسنده: SIMON WATKINS

Related posts

خریداران آسیایی بزرگ‌ترین متضرران تحریم نفت ایران/ تشکیل کلوپ خریداران برای مقابله با تحریم

ali

تلاش پمپئو برای فشار به کمپین مقابله با ایران

ali

دیدار مایک پمپئو و بن سلمان با محوریت فشار علیه ایران

ali

ارائه دیدگاه