32.1 C
تهران
تیر ۱۶, ۱۳۹۹
دیپلماسی انرژی
یادداشت گاز

رقابت داغ بازیگران ال ان جی؛ آیا قطر بزرگترین تولید کننده ال ان جی باقی می ماند؟

تنها چند سال قبل، قطر یک رهبر شکست ناپذیر در صادرات ال ان جی بود. اما موج عظیم زیرساخت های مربوط به ظرفیت تولید ال ان جی در استرالیا در دهه قبل و یا  پروژه های صادرات ال ان جی در ایالات متحده چهره یکی از داغ ترین بازار های جهان را تغییر داده است.

در سال اخیر در دو مورد صادرات ال ان جی ماهانه استرالیا بیش از قطر بود. آخرین پروژه از موج اول تاسیسات ال ان جی که در سال ۲۰۱۲ شروع شده بود، دو ماه قبل شروع به تولید و صادرات کرد. اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد: ” اگر تاسیسات ال ان جی استرالیا تولید و صادرات را افزایش داده و به حداکثر ظرفیت خود برسند، استرالیا در سال آینده بیش از قطر صادرات ال ان جی خواهد داشت.”

 

استرالیا بزرگترین صادرکننده آینده ال ان جی جهان خواهد بود، اما ممکن است بعد از مدتی این موقعیت را از دست بدهد چراکه قطر و ایالات متحده برنامه های توسعه ای بزرگی برای افزایش ظرفیت صادرت ال ان جی خود در پنج سال آینده دارند.

در صورت پیشرفت پروژه ها و افزایش صادرات، استرالیا صادرکننده اول ال ان جی در سطح جهان خواهد بود. این کشور هم اکنون در ظرفیت صادرات از قطر پیشی گرفته است. اما قطر نیز بدون برنامه در جای خود ننشسته است. این کشور اعلام کرده که قصد دارد ظرفیت تولید ال ان جی خود را ۴۳ درصد افزایش داده و از تولید سالانه ۷۷ میلیون تن به ۱۱۰ میلیون تن ال ان جی برسد. این پروژه افزایش ظرفیت طبق برنامه باید در سال ۲۰۲۴ تکمیل شود.

 

قطر و استرالیا به رقابت برای کسب سهم بیشتر از پرسرعت ترین بازار ال ان جی(چین) خواهند پرداخت. اما ایالات متحده حتی با بزرگترین گسترش تاسیسات صادراتی خود، ممکن است به دلیل جنگ تجاری با چین ، بازار این کشور را از دست بدهد.

 

با این حال اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرد : ” پروژه های مختلفی در خصوص ظرفیت تولید ال ان جی در آمریکا وجود دارد که می تواند آمریکا را به بزرگترین صادرکننده ال ان جی در سطح جهان تبدیل کند و از قطر و استرالیا پیشی بگیرد.”

 

در سال اخیر آمریکا سومین صادرکننده ال ان جی جهان شد و کشور مالزی را جا گذاشت. اداره اطلاعات انرژی آمریکا پیش بینی کرد که این کشور در سال ۲۰۲۰ همچنان مقام سوم در صادرات ال ان جی را حفظ خواهد کرد. این سازمان همچنین پیش بینی میکند که ایالات متحده در سال ۲۰۲۴ استرالیا را به عنوان اولین صادرکننده ال ان جی پشت سر خواهد گذاشت . استرالیا در برنامه ریزی خود پیش بینی کرده در سال ۲۰۲۲  از قطر پیشی بگیرد.

در چند ماهه اخیر استرالیا و قطر بارها در زمینه صادرات ال ان جی از یکدیگر سبقت گرفته اند و رقابت بسیار نزدیکی در این حوزه داشته اند. 

در حقیقت موج پروژه های جدید برای افزایش ظرفیت تولید و صادرات ال ان جی با توجه افزایش تقاضای این محصول در آسیا به خصوص در چین که مهره کلیدی رشد تقاضا در منطقه است، در پنج سال آینده بهره برداری می شوند و در سال های آینده استرالیا، قطر و آمریکا در رقابت برای  کسب مقام اول تولید و صادرات این محصول هستند.

تاریخ: ۲۰۱۹/۸/۲۶

منبع: اویل پرایس

نویسنده: TSVETANA PARASKOVA

Related posts

ترس روسیه از افزایش صادرات انرژی روسیه

ali

توسعه صنعت گاز آمریکا؛ تولید گاز آمریکا بیشتر از کل تولید خاورمیانه

ali

رشد سالیانه ۱.۶ درصدی تقاضای جهانی گاز تا سال ۲۰۲۴

ali

ارائه دیدگاه