32.1 C
تهران
تیر ۱۶, ۱۳۹۹
دیپلماسی انرژی
گزارش نفت

آیا روسیه منبع مطمئنی برای نفت است؟؟

در حالیکه تنها شش ماه از بزرگترین بحران توزیع نفت روسیه در تاریخ می‌گذرد و رهبر بزرگترین شرکت نفتی این کشور در حال انتقاد دو تولید‌کننده بزرگ دیگر نفت جهان یعنی عربستان سعودی و ایالات متحده است.

روز پنجشنبه “ایگور سچین” مدیر ارشد اجرایی شرکت روسنفت ( PJSC) در سخنرانی در مجمع ورونا ، اعلام کرد که زمان آن رسیده است که در پرتو حمله هواپیماهای بدون سرنشین ماه گذشته به زیرساخت‌های نفتی عربستان سعودی، “نقش عربستان سعودی به عنوان تأمین کننده قابل اطمینان بی قید و شرط نفت یک بار دیگر ارزیابی شود”. وی سپس توجه خود را به تصمیم رئیس جمهور دونالد ترامپ مبنی بر خارج شدن آمریکا از توافق هسته‌ای ایران معطوف کرد و گفت که آن “یک ضربه جدی به امنیت عرضه‌ نفت از خاورمیانه است”.

وی هم‌چنین سدر مورد زمان رونق شیل آمریکا صحبت کرد و اظهار داشت که پتانسیل طولانی‌مدت برای تولید از این منابع، نامشخص است.

سچین همواره قهرمان صنعت نفت روسیه بوده است و در مخالفت خود با محدودیت تولید که به دنبال تصمیم رئیس جمهور ولادیمیر پوتین برای پیوستن به عربستان سعودی و بقیه اوپک در مدیریت منابع نفت اجرا شد، ثابت قدم بوده است.

البته شاید حرف او در مورد عربستان سعودی درست بوده باشد چراکه حمله به تأسیسات فرآوری نفت عربستان در ابقیق و خریص چیزی بود که این صنعت مدت‌ها نگران آن بود. این مسئله فاش کرد که زیرساخت‌های نفتی عربستان سعودی بیشتر از آنچه که تقریباً هر کسی که تصور می‌کرد آسیب پذیر است و نقش طولانی مدت این کشور به عنوان ضامن امنیت نفت جهان را زیر سؤال برد.

 

از طرف دیگر سخن او در مورد ایالات متحده نیز کاملاً اشتباه نبود. رشد تولید آمریکا در سال جاری نسبت به سال های گذشته به طرز چشمگیری کاهش یافته است و دومین رونق شیل آن تقریباً به پایان رسیده است. طی سه ماه گذشته اداره اطلاعات انرژی پیش‌بینی خود را برای تولید افزایشی نفت ایالات متحده در طول سال آینده نصف کرده است. اکنون این کشور شاهد افزایش تولید تنها ۳۷۰،۰۰۰ بشکه در روز بین دسامبر ۲۰۱۹ و دسامبر ۲۰۲۰ است.

البته نتیجه ناگفته او در مورد انتقاد از دو تولیدکننده بزرگ نفت در جهان این است که روسیه تنها تولیدکننده‌ای است یک منبع قابل اعتماد برای عرضه در آینده محسوب می‌شود. اما او به وضوح حافظه‌ای بسیار کوتاه یا بسیار گزینشی دارد. زیرا طی چند ماه گذشته، خود روسیه نیز دچار بحران در صادرات نفت بود.

زمانی که مشخص شد نفت خام خط لوله دروژبا ( که حدود ۱.۵ میلیون بشکه در روز از نفت روسیه را به بازارهای بین‌المللی منتقل می‌کند) با کلریدهای آلی آلوده بوده است. این حادثه نه تنها برای اولین بار شریان اصلی صادرات نفت این کشور به اروپا را تعطیل کرد، بلکه اعتماد به موقعیت خود روسیه را به عنوان یک تأمین‌کننده قابل اعتماد نفت تضعیف کرد. این موضوع هم‌چنین به جهانیان یادآوری کرد که محموله‌های این کشور ( دقیقاً مانند عربستان سعودی) به برخی قطعات زیرساختی بسیار خاص وابسته هستند.

از طرفی به گفته رئیس جمهور پوتین، بحران دروژبا باعث شده روسیه از نظر اقتصادی، مالی و از نظر ظاهر عمومی” خسارت بسیار جدی “را متحمل شود.

بنابراین قبل از اینکه سچین به بدگویی از سایر تولیدکنندگان بزرگ نفت جهان بپردازد، خوب است بخاطر بسپارد که هیچ عرضه‌کننده نفت کاملاً تضمین شده‌ای در هیج جای جهان وجود ندارد.

روسیه و عربستان سعودی هر دو خود را طوری نشان داده‌اند که می‌توانند از پس بحران‌های مربوط به خود را برآیند. اما ظاهر شکست ناپذیر هرکدامشان در سال جاری لکه‌دار شد و این تنها دو ترک کوچک دیگر در وجهه نفت به عنوان مهم‌ترین منبع انرژی جهان است.

تاریخ: ۲۰۱۹/۱۰/۲۷

منبع: بلومبرگ

Related posts

آثار تمدید توافق اوپک پلاس بر بازار نفت ۲۰۱۹

ali

نفت و صلح، نتیجه اقدامات ترامپ در عربستان

ali

چشم انداز کوتاه مدت و بلند مدت نفت روسیه

ali

ارائه دیدگاه