32.1 C
تهران
تیر ۱۶, ۱۳۹۹
دیپلماسی انرژی
اخبار گاز

آیا آمریکا بازار گاز روسیه را تصاحب می کند؟

ایالات متحده بار دیگر آزادی را به اروپا هدیه می دهد و این بار از گاز طبیعی مایع شده(ال ان جی) به جای سرباز استفاده می کند.

کشور هلند زمانی بزرگترین تامین کننده گاز در اروپا بود، اما تولید گاز این کشور به مرور زمان و با واردات بیشتر گاز طبیعی از سایر کشور ها، کاهش قابل توجهی یافته است. گذار از مرحله “تامین انرژی” به مرحله “وابستگی به واردات” از کشور های روسیه (تامین کننده ۴۰ درصد گاز اروپا)، آفریقای جنوبی، قطر و آمریکا که در این مدت برای کشور هلند اتفاق افتاده، تقریبا برای تمام کشور های اروپا صادق است.

بعد از زمستان سال گذشته، بلومبرگ گزارشی منتشر کرد که در آن از دو برابر شدن واردات ال ان جی اروپا در سه ماهه اول سال خبر می داد.یکی از کارشناسان حمل و نقل ال ان جی در تفسیر این گزارش گفت:” زمانی که خریداران ال ان جی با قیمت پایین مواجه می شوند سعی در واردات بیشتر این محصول دارند و این موضوع باعث کاهش بیشتر تولید منطقه می شود.اما در فصل تابستان که با رشد تقاضای گاز در آسیا مواجه می شویم، قیمت گاز ناگهان بالا می رود.

در حال حاضر رشد وابستگی اروپا به انرژی روسیه موجب تحرکات سیاسی بین اروپا،مسکو و واشنگتن شده است. آمریکا از اروپا درخواست کرده است که وابستگی خود به نفت روسیه را کاهش دهد. بلومبرگ در گزارش خود اعلام کرد:” ایالات متحده می گوید وابستگی خطرناک است و از اتحادیه اروپا می خواهد تا پایانه های بیشتری برای انتقال گاز از شیل های آمریکا با هدف تلاش برای متنوع سازی در منابع  واردات اروپا، ایجاد کند”. 

ریک پری وزیر انرژی آمریکا، هفته اخیر از عقد دو قرارداد صادرات ال ان جی به اروپا به عنوان بخشی از توافقی که حجم صادرات گاز آمریکا به اروپا را تا سال ۲۰۲۰ به ۱۱۲ میلیارد متر مکعب در سال خواهد رساند، خبر داد. این عدد تقریبا دو برابر حجم صادرات کنونی  آمریکا به اروپا است. وی صادرات گاز طبیعی به اروپا را با سربازان آمریکایی  در جنگ جهانی دوم مقایسه می کند و اینگونه بیان می کند:” ایالات متحده بار دیگر آزادی را به اروپا هدیه می دهد و این بار از گاز طبیعی مایع شده(ال ان جی) به جای سرباز استفاده می کند”.

سفارش های صادرات ال ان جی که طی هفته اخیر اعلام شد، در راستای پیشبرد بیانیه مشترک بین اتحادیه اروپا و ایالات متحده است  که سال قبل با موضوع ایجاد همکاری های استراتژیک انرژی منتشر شد. این بیانیه اعلام می کند:” اتحادیه اروپا به منظور متنوع سازی منابع انرژی خود، تصمیم دارد تا واردات ال ان جی از آمریکا را افزایش دهد”.

تاریخ : ۲۰۱۹/۵/۱۵

منبع: اویل پرایس

Related posts

احتمال حضور غول گازی جهان در پروژه‌های ایران

ali

رشد ۱۷.۶ درصدی تولید گاز سبک پارس جنوبی در سال ۹۷+جدول

ali

کاهش قیمت ال ان جی آسیا در جهان به دلیل افزایش محموله ها

ali

ارائه دیدگاه